Lubelszczyzna – od Kazimierza Dolnego aż po Roztocze

360 KM 1 dni Motowycieczki

Trasa z Kazimierza Dolnego do Zamościa o długości 385 km, którą można pokonać w ok. 6-6,5 godziny (plus zwiedzanie). Lubelszczyzna nie wydaje się oczywistym regionem turystycznym, ale nie oznacza to, że nie warto jej brać pod uwagę, jako kierunku na wyprawę motocyklową. Tak naprawdę oprócz atrakcji turystycznych czekają tu na nas pięknie położone drogi z dziesiątkami zakrętów. Oto nasza propozycja jednodniowej wycieczki w tym rejonie Polski.

1. Kazimierz Dolny, Polska

Zaczynamy od chyba najbardziej charakterystycznego miejsca na Lubelszczyźnie, które same w sobie jest częstym celem weekendowych wypraw, m.in. Warszawiaków. Mowa oczywiście o Kazimierzu Dolnym, mieście z kilkusetletnią tradycją i kolorytem nadanym przez wielokulturową społeczność. Na miejscu koniecznie trzeba zdobyć Górę Trzech Krzyży, z której roztacza się piękny widok na rynek i przeciwległe wzgórza. Stąd też jest już blisko do ruin zamku, które nie są zbyt okazałe, ale za to ze znajdującej się tam wieży rozciąga się piękny widok na wijącą się w dole Wisłę oraz położony na drugim brzegu rzeki Janowiec z XVI wiecznym zamkiem wybudowanym przez rodzinę Firlejów.

2. Nałęczów, Polska

Z Kazimierza ruszamy do położonego nieopodal Nałęczowa. To znane uzdrowisko podobno ma specyficzny mikroklimat sprzyjający obniżeniu ciśnienie tętniczego, dlatego leczą się tu głównie osoby z chorobami wieńcowymi. Na miejscu warto odwiedzić 25-hektarowy park zdrojowy ze stawem i z historyczną zabudową pałacowo-sanatoryjną.

3. Włodawa, Polska

Z Nałęczowa kierujemy się już w stronę białoruskiej granicy do miejscowości Włodawa, specjalnie omijając Lublin nową trasą S12 i zjeżdżając na drogę nr 82, która prowadzi przez malownicze tereny usiane jeziorami oraz wzdłuż Poleskiego Parku Narodowego, znanego z bagien, torfowisk, jezior krasowych i... żurawi. Włodawa położona jest przy samej granicy i ma charakterystyczny dla tego regionu wielokulturowy koloryt – jest tu zarówno barokowy kościół, jak i zabytkowa cerkiew oraz synagoga. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta jest zespół kramów, zwany także „Czworobokiem”.

4. Chełm, Polska

Z Włodawy ruszamy do Świerży, a potem do Chełma. Drogą nr 816 wijąca się pomiędzy granicą a Soliborskim Parkiem Krajobrazowym. To jeden z ciekawszych odcinków tej wyprawy. Znajdziecie tu piękne krajobrazy i dziesiątki zakrętów, które dostarczą sporo wrażeń podczas jazdy. Po tym malowniczym i bardziej wymagającym odcinku drogi warto zrobić sobie dłuższą przerwę w Chełmie, znanym głównie z wyjątkowej kredowej jaskini, z którą wiąże się legenda o potężnym niedźwiedziu mieszkającym w jej najgłębszych czeluściach. Niedźwiedź podobno wyłania się jedynie wtedy, gdy mieszkańcom grozi niebezpieczeństwo. Co warto tu zobaczyć? Przede wszystkim kredowe podziemia, których tunele ciągną się pod całym miastem. Oprócz atrakcji w postaci wyrobisk, znajdują się tu także skamieliny wydobyte m.in. podczas prac konserwacyjnych. W pobliżu Chełma leży także Podgórze znane ze swojej „Magicznej Górki”, na której wydaje się, że samochody pozostawione na biegu neutralnym wtaczają się... pod górę. To jednak tylko złudzenie optyczne.

5. Hrubieszów, Polska

Kolejnym przystankiem na trasie po Lubelszczyźnie jest Hrubieszów i położony nieopodal skansen „Wioska Gotów”.

6. Skansen "Wioska Gotów" w Masłomęczu, Masłomęcz, Polska

W samym mieście graniczącym z Ukrainą warto zobaczyć jedną z bardziej okazałych Cerkwi na terenie Polski. Z kolei sam skansen powstał w miejscowości Masłomęcz, gdzie podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 70-tych ujawniono kompleks osadniczy z okresu rzymskiego. Odkryta osada prawdopodobnie mogła pełnić funkcję „stolicy”.

7. Zwierzyniec, Polska

Przedostatni etap naszej podróży to wizyta w Roztoczańskim Parku Narodowym. Po drodze warto zatrzymać się na chwilę w miejscowości Zwierzyniec. Znajduje się tu XVIII-wieczny kościół „Na wyspie”, stary browar oraz muzeum etnograficzne „Zagroda Guciów”.

8. Zamość, Polska

Wyprawę kończymy w Zamościu nazywanym także „perłą Renesansu” lub „Padwą północy”. Warto tu zobaczyć nie tylko Rynek Wielki z efektownym ratuszem z ponad 52-metrową wieżą oraz imponującymi schodami. Równie ciekawe skarby kryją się w bocznych uliczkach starówki. Znajdziemy tu m.in. najstarszą w Polsce aptekę oraz wiele miejsc związanych z rodziną Zamoyskich. Zamość to także dobra baza noclegowa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarz

Dziękujemy!

Komentarz został przesłany do weryfikacji

Powrót

Zobacz inne wycieczki.

Pomorze zachodnie Szczecin – Świnoujście

251 KM 1 dni Motowycieczki

Trasa około 320 km, czas jazdy 5 godzin (powrót przez Niemcy +150 km) Pomorze zachodnie to region bogaty w parki narodowe oraz zabytki i pomniki drugiej wojny światowej. Oto kilka najciekawszych obiektów połączonych w ciekawą jednodniową trasę.

Kozienicki Park Krajobrazowy oraz ruiny zamku w Czersku

198 KM 1 dni Tobiasz Kukieła (Jednoślad)

Tym razem zapraszamy Was na wycieczkę do Kozienickiego Parku Narodowego. Naszą Moto-wycieczkę rozpoczynamy w Warszawie z samego rana. Wyjeżdżamy z miasta i kierujemy się na południe w kierunku Józefowa, a następnie Otwocka. Do Kozienickiego Parku będziemy jechali wzdłuż Wisły, której tereny zalewowe raz po raz będą wchodzić nam w zasięg wzroku.