15.11.2021

Zespół Suzuki Ecstar kończy sezon czwartym miejscem Mira

W padoku toru imienia Ricardo Tormo w Walencji panowała smutna atmosfera, nie tylko z powodu dobiegającego końca sezonu MotoGP 2021, ale też dlatego, że wraz z zakończeniem kariery wyścigowej Valentino Rossiego końca dobiegła pewna era w wyścigach motocyklowych.

Obaj zawodnicy Suzuki Ecstar dobrze ruszyli do tego wyścigu, szczególnie Joan Mir, który błyskawicznie awansował na trzecie miejsce. Alex Rins stracił kilka pozycji, spadając na siódmą, by po chwili odrobić straty i wrócić na piątą lokatę. Duet Suzuki chwilę później uporał się z Jackiem Millerem, już na początku trzeciego okrążenia ustawiając swoje GSX-RR na drugim i czwartym miejscu i wykręcając najszybsze okrążenia wyścigu. Do 11. okrążenia zarówno Mir jak i Rins kontynuowali walkę z Ducati prowadzonymi przez Jorge Martina i Francesco Bagnaię, ale w szóstym zakręcie toru Ricardo Tormo Rins wyjechał nieco poza wyścigową linię i po uślizgu przedniego koła wypadł z wyścigu.

Nadzieje Suzuki na dobry wynik w Walencji spoczęły więc na ramionach Joana Mira. Zawodnik z Majorki robił wszystko, by utrzymać maszyny Ducati w zasięgu ataku, a przez kilka pierwszych okrążeń zdołał zmniejszyć dystans do prowadzącej grupy. W trakcie kolejnych okrążeń strata do liderów jednak powiększyła się, a zawodnicy jadący za Mirem zaczęli odrabiać straty. Zamiast więc skupić się na walce o zwycięstwo Joan musiał skoncentrować się na obronie dobrego, czwartego miejsca. Już po Grand Prix Algarve w Portugalii Joan zapewnił sobie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a Suzuki zajęło trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów i zespołów.

Shinichi Sahara – kierownik projektu i dyrektor zespołu Suzuki Ecstar:
Dziś byliśmy bardzo blisko podium, ale czegoś zabrakło. Czuję, że to dobry punkt wyjściowy, by poprawić nasze wyniki w sezonie 2022. Alex był bardzo szybki do momentu wywrotki, i mimo tego jak to się zakończyło to dobry znak – daje nam nadzieję, ponieważ tempo wyścigowe było mocne. Joan również świetnie sobie radził przez cały weekend już od treningów, ale podczas wyścigu miał nienajlepsze wyczucie motocykla. Zdołał zdobyć czwarte miejsce, które jest niezłym wynikiem na zakończenie sezonu. Teraz całkowicie skupiamy się na przyszłym sezonie, który zaczyna się od testów już w przyszłym tygodniu.

Ken Kawauchi – menedżer ds. technicznych zespołu Suzuki Ecstar:
Piątek i sobota poszły naszym zawodnikom naprawdę nieźle, wykonali kawał dobrej roboty. Mieliśmy duże oczekiwania względem wyścigu i choć walczyliśmy o podium, ostatecznie nie udało się go zdobyć. Alex zaliczył wywrotkę, która wyłączyła go z walki, a Joan świetnie rozpoczął wyścig, ale jego tempo w drugiej połowie dystansu spadło. Będziemy ciężko pracować by poprawić motocykl przed przyszłym sezonem. Chciałbym podziękować Valentino Rossiemu, który zmienił oblicze świata wyścigów motocyklowych. Chcę także podziękować naszym zawodnikom, naszemu zespołowi i inżynierom za ich ciężką pracę, a także fanom Suzuki za ogromne wsparcie przez cały sezon.

Joan Mir:
Cóż, właściwie nie wiem nawet od czego zacząć, jestem bardzo rozczarowany, ponieważ nie spodziewałem się takiego wyczucia motocykla podczas wyścigu. Myślałem, że dzisiejszy dzień będzie należał do nas, ponieważ miałem bardzo mocne tempo przez cały weekend, a kiedy doszło do wyścigu było zupełnie inaczej i miałem spory problem z przodem motocykla. Na koniec, jedyne co mogłem zrobić to obronić czwartą pozycję. Nie chciałem by wyścig tak się potoczył. Chcę za każdym razem walczyć o podium, szczególnie na takim torze jak ten w Walencji. Jestem trzeci w klasyfikacji końcowej, co w zasadzie jest dobrym wynikiem zważywszy na tak trudny sezon jaki mieliśmy. Teraz czas na testy w Jerez.

Alex Rins:
Wyścig w Walencji okazał się być dla nas niezbyt szczęśliwy. To oczywiście wielka szkoda, że zakończyłem sezon w ten sposób, ponieważ miałem bardzo dobre tempo i jechał znakomity wyścig, ale popełniłem błąd. Wyjechałem minimalnie poza właściwy tor jazdy i to właśnie to było przyczyną upadku. W momencie, kiedy poszerzyłem tor jazdy pomyślałem, że mogę zaliczyć upadek – czasem może się tak zdarzyć, ale mimo to jestem bardzo zawiedziony. Musimy spojrzeć w dane telemetryczne i przeanalizować tę sytuację. Później musimy skoncentrować się na testach, które odbywają się w Jerez w przyszłym tygodniu i wypróbować nasz przyszłoroczny motocykl. Naszym celem jest oczywiście walka o najwyższe laury w sezonie 2022.

28.11.2022

Z aplikacją SUZUKI CONNECT zachowasz pełną kontrolę nad swoim samochodem

Suzuki uruchomiło usługę sieciową SUZUKI CONNECT, która pozwala na stałe monitorowanie samochodu za pośrednictwem aplikacji instalowanej na smartfony.

Dowiedz się więcej
25.11.2022

Suzuki Jimny z tytułem Samochód Legenda 2022 w plebiscycie czytelników moto.pl

Czytelnicy moto.pl biorący udział w plebiscycie The Best of Moto 2022 tytuł „Samochód legenda” przyznali modelowi Suzuki Jimny.

Dowiedz się więcej
23.11.2022

Ostatnia w tym roku gala Suzuki Boxing Night pojawi się w Toruniu

Tegoroczny sezon Suzuki Boxing Night zakończy się 16 grudnia w toruńskiej hali sportowej „Spożywczak”. W ramach gali zostanie rozegrany mecz Polska – Chorwacja oraz walki zawodowe.

Dowiedz się więcej
15.11.2022

Dziesięć złotych medali dla Polski na Memoriale Leszka Drogosza

W jubileuszowym Memoriale Leszka Drogosza w Kielcach wystartowało 110 pięściarek i pięściarzy z 12 krajów. Zawodniczki i zawodnicy reprezentujący Polskę zdobyli dziesięć złotych medali – siedem wywalczyły kobiety, trzy mężczyźni.

Dowiedz się więcej