05.10.2020

Suzuki wprowadza do silników zaburtowych pierwszy na świecie system oczyszczający wodę z mikroplastiku

Suzuki Motor Corporation opracowało pierwsze na świecie* urządzenie zbierające mikroplastik z wody, które można w łatwy sposób zainstalować w silnikach zaburtowych. Japoński producent uruchamia tym samym inicjatywę Suzuki Clean Ocean Project, która zajmie się kwestią odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają do wody.

Trafiające do wody odpady z tworzyw sztucznych stały się w ostatnich latach poważnym problemem ekologicznym. Każdego roku ogromna ilość zanieczyszczeń wpływa do mórz i oceanów, a następnie przy udziale naturalnych czynników jest rozbijana na cząsteczki mikroplastiku, które zatruwają środowisko i jednocześnie są trudne do usunięcia. Aby pomóc w rozwiązaniu tej kwestii inżynierowie Suzuki przyjrzeli się konstrukcji silnika zaburtowego, który w ciągu roku przepompowuje tony morskiej wody, która jest używana do chłodzenia jednostki. Suzuki opracowało urządzenie, które zbiera mikroodpady z tworzyw sztucznych i oczyszcza wodę wydalaną z silnika. Dzięki temu każda jednostka pływającą wyposażona w ten system może skutecznie zbierać szkodliwe cząsteczki.

Montaż urządzenia wyłapującego mikroplastik nie utrudnia pracy silnika. Na dodatek można je zainstalować w łatwy sposób na wężu powrotnym, ponieważ oczyszcza wodę służącą do chłodzenia silnika. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Japonii, w substancjach zebranych przez filtr znaleziono cząsteczki mikroplastiku oraz inne zanieczyszczenia. Równolegle są prowadzone podobne badania na wodach innych kontynentów, co w niedalekiej przyszłości pozwoli udoskonalić autorskie rozwiązanie opracowane przez Suzuki. Japoński producent silników zaburtowych planuje wprowadzić ten system jako wyposażenie opcjonalnie do niektórych modeli silników zaburtowych już w 2021 roku, a w najbliższych latach funkcja będzie oferowana na liście standardowego wyposażenia.

Projekt Suzuki Clean Ocean

W 2020 roku mija dekada, odkąd Suzuki zainicjowało działania na rzecz oczyszczania nabrzeży. Odpady z tworzyw sztucznych trafiające do wód stają się coraz poważniejszym i pilnym problemem. Dlatego nadszedł czas na analizę, w jaki sposób można się bardziej przyczynić do ochrony środowiska i społeczeństwa, a także wyznaczyć nowe kierunki działań. Oprócz zbierania odpadów poprzez innowacyjne rozwiązanie, projekt opracowany przez Suzuki zawiera następujące założenia.

  • Światowa kampania Clean-up the World

    Suzuki prowadzi na całym świecie dobrowolne akcje zachęcające do prac porządkowych na morzach, rzekach, jeziorach i stawach – wszędzie tam, gdzie pływają łodzie z silnikami zaburtowymi. Akcja wystartowała w 2010 roku w Hamamatsu, a w kolejnych latach zyskała coraz większy, globalny rozgłos. Od 2011 roku uczestniczyło w niej łącznie ponad 8 tys. osób z 26 krajów na całym świecie. W tym roku mija okrągła rocznica, a akcja nadal się nie zatrzymuje.

  • Ograniczanie użycia plastikowych opakowań

    Aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, Suzuki rozpoczęło działania zmierzające do ograniczenia wykorzystania plastikowych opakowań dla silników zaburtowych Suzuki. W tym celu zastosowano opakowania z materiałów alternatywnych dla wybranych produktów wyprodukowanych w czerwcu 2020 roku – aktualnie Suzuki zbiera opinie z rynku na temat nowego rozwiązania. W najbliższych miesiącach rozpocznie się proces wymiany opakowań dla oryginalnych części Suzuki Marine. Począwszy od października 2020 r. opakowania z tworzywa sztucznego będą sukcesywnie zastępowane przez opakowania papierowe. Jeśli wszystkie opakowania oryginalnych części marine zostaną zastąpione materiałami przyjaznymi dla środowiska, rocznie uda się zmniejszyć produkcję plastiku o około 2,3 tony.

Projekt Suzuki Clean Ocean to jedna z inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów społecznych wymienionych w SDG (Celach Zrównoważonego Rozwoju). Wyraża również zaangażowanie Suzuki w realizację sloganu marki „ULTIMATE OUTBOARD MOTOR” w aspekcie środowiskowym W staraniach o usunięcie zanieczyszczeń z mórz i oceanów, zespół Suzuki Marine będzie promować projekt Suzuki Clean Ocean wraz z partnerami i użytkownikami łodzi na całym świecie.


* stan na 1 października 2020

05.05.2021

Suzuki Boxing Night VI – Polska vs Mołdawia w Lublinie

Szósta edycja Suzuki Boxing Night obędzie się już w piątek, 7 maja w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Suzuki Motor Poland i Polski Związek Bokserski zapraszają na spotkanie, w którym rękawicę skrzyżują pięściarze reprezentujący Polskę i Mołdawię. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w TVP Sport.

Dowiedz się więcej
04.03.2021

WIOSNA W SERWISIE SUZUKI

Akcja serwisowa 8.03.2021 - 30.04.2021

Dowiedz się więcej
18.02.2021

Rafał Jemielita i Jarosław Maznas ambasadorami Suzuki w Polsce

Dwaj znani dziennikarze motoryzacyjni – Rafał Jemielita i Jarosław Maznas rozpoczynają współpracę z Suzuki Motor Poland. Nowi ambasadorzy japońskiej marki będą bohaterami kampanii reklamowej „Suzuki Show. Czas hybryd”.

Dowiedz się więcej
09.11.2020

Suzuki sponsorem tytularnym Korona Handball Kielce

Suzuki Motor Poland zostaje sponsorem tytularnym Korona Handball Kielce. Świętokrzyskie szczypiornistki otrzymają mocne wsparcie finansowe oraz flotę pojazdów do dyspozycji.

Dowiedz się więcej

Dealerzy

Znajdź Dealera